Portrait of Caroline Sageman

Caroline Sageman

Francja
Członek Jury

"...oszałamia ta perfekcyjnie stabilna gra, o niewiarygodnym rozmachu, pedałowana do perfekcji, prowadzona bez szorstkości, ale o niemal symfonicznym charakterze. Caroline Sageman jest z pewnością pianistką, i to prawdziwą, artystką, i to prawdziwą". - Alain Lompech

"Trudno, kiedy spotyka się Caroline Sageman, zapomnieć, jakim była cudownym dzieckiem, zdradza ją jej niezmienione spojrzenie. Zdecydowane spojrzenie, które budziło nieodparte wrażenie, że Caroline Sageman nie uczyła się muzyki, że ona się w niej urodziła. Nic więc dziwnego, że trudno znaleźć w jej biografii typowe wyznaczniki zwykłej kariery".

Wykształcona w domu, dorastała między walcami Chopina, w wykonaniu Rubinsteina, a lekcjami fortepianu u Denyse Rivière, która sama była uczennicą Marcela Ciampiego i nauczycielką Jeana-Marca Luisady.

W wieku dziewięciu lat zdobyła pierwszą nagrodę w Royaume de la Musique, co zaprowadziło ją na scenę Salle Pleyel w Paryżu. Publiczność odkryła wówczas oszałamiający obraz: drobna blondynka, ze stopami dyndającymi nad pedałami fortepianu, stojąca przed Orkiestrą Filharmonii Radia France w Koncercie D-dur Haydna.

Za przykładem Claudio Arrau, który wkrótce z życzliwością śledził rozwój tej wyjątkowej artystki, na drodze Caroline Sageman stanęli inni mistrzowie: Germaine Mounier e swoim nietrudzonym oddaniem pedagogicznym, Milosz Magin, Hubert Guillard i oczywiście Merces De Silva Telles, jedna z nielicznych uczennic Arrau.

Mając siedemnaście lat, samotnie i wbrew radom wszystkich, przygotowywała się do Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Powściągnięta przez tremę, zdobyła szóstą nagrodę w tym tak bardzo obleganym konkursie i do dziś pozostaje najmłodszą zwyciężczynią w historii Konkursu Chopinowskiego.

Później Caroline Sageman dużo grała, we Włoszech, w Japonii... i odkryła radość muzyki kameralnej. Potem zrobiła sobie przerwę, by wejść w dorosłość, odkryć Johnny'ego Hallydaya, sztukę kulinarną i szlachetne wina.

Jej pierwsze nagranie Chopina dla wytwórni Lyrinx w maju 2000 r jest prawdziwie nagraniem wielkiego mistrza. Następnie nagrała Sonatę Liszta, co potwierdziło wszystkim, że jest wyjątkową osobowością w świecie fortepianu. "To szczęście, ponieważ Caroline Sageman, całkowicie oddana swojej sztuce, jest teraz gotowa na karierę, która przystoi jej ogromnemu talentowi i niezwykłej osobowości". - Arièle Buteaux

Caroline Sageman, stały gość wielkich festiwali (La Roque d'Anthéron, Festiwal Chopinowski w Paryżu, etc.) i wielkich sal koncertowych (La Criée w Marsylii), lubi też mniej oficjalne sytuacje, lubi po prostu spotkania z innymi.

Zauroczona podróżami i odkrywaniem nowych kultur, w 2010 roku dała serię koncertów dla sieci Alliances Françaises na Karaibach i w Stanach Zjednoczonych.

Jednym z jej najpiękniejszych projektów pozostaje spektakl, który stworzyła w 2015 roku wraz z Patrickiem Bruelem, zawierający teksty Alfreda de Musseta do muzyki Fryderyka Chopina.

Muzyczny upominek

Fryderyk Chopin Polonez As-dur "Heroiczny" op. 53.

Zapraszamy do wysłuchania wirtuozowskiego poloneza Fryderyka Chopina w wykonaniu członka naszego jury - wybitnej pianistki Caroline Sageman.

Weź udział w konkursie

Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego z linkiem do nagrania i uiszczenie (wpłacenie) opłaty konkursowej.